Forum Klasa D Strona Główna Klasa D
Klasa Brydżowa w Gimnazjum nr 2 w Krakowie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lekcja 9.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Klasa D Strona Główna -> Plastyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alijag
Administrator



Dołączył: 30 Mar 2010
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/1

PostWysłany: Wto 17:56, 30 Mar 2010    Temat postu: Lekcja 9.

Lekcja 11

Temat: Znaczenie barw w Renesansie

W renesansie wprowadzono sfumato, - modelunek malarski zacierający wyrazistość konturu dzięki łagodnym przejściom światłocieniowym, dający wrażenie oglądania obiektu przez mgłę lub dym. Światło na obrazach jest lekko zamglone.

Barwy w renesansie
BIEL- to kolor czystości i niewinności i szlachetnych zamiarów. Jest barwą radości (oznacza się nią szczęśliwe święta) i mądrości. Dla chrześcijan biel jest kolorem Boga Ojca i kapłanów jako Jego przedstawicieli, a także Apostołów oraz neofitów i nowo ochrzczonych. Oznacza źródło życia, prawdę i zwycięstwo dobra nad złem i śmiercią.

BŁĘKIT to kolor transcendentny. Oznacza niebo, spokój, kontemplację (wymiennie z kolorem złotym). Dla chrześcijan jest to również kolor Matki Bożej. Kolor niebieski był początkowo symbolem wierności, np. rycerze na cześć ukochanej kobiety przywdziewali niebieskie stroje. Z czasem stał się symbolem niewiernych i oszukanych.

ZIELEŃ to kolor wegetacji ziemskiej, życia i roślinności. W Biblii kolor Ogrodu Pańskiego. Jest to barwa nadziei na szczęście, zwycięstwa i kontemplacji, symbolizuje także płodność i nieśmiertelność. Zielony jest także barwą miłości jako bardzo silnego uczucia związanego z zazdrością i zawiścią. Aczkolwiek kiedyś kolor ten symbolizował rodzącą się miłość; tak ubrany mężczyzna dawał damie do zrozumienia, że jest w niej zakochany.

ŻÓŁTY to kolor złota oraz słońca. Oznacza najwyższe wartości i wiedzę. Niegdyś był barwą zamężnych kobiet i matek, miał wzbudzać do nich szacunek. Tak było w Siedmiogrodzie. Mężatki przez rok po ślubie nosiły żółte welony, w nich też były chowane zmarłe zamężne kobiety. Stopniowo barwa ta stała się symbolem zdrady, fałszu, bezwstydu, wrogości. Odcień cytrynowożółty symbolizuje nienawiść i zdradę. Judasz przedstawiany jest w malarstwie w szacie tejże barwy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Klasa D Strona Główna -> Plastyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin